Wpis

czwartek, 18 sierpnia 2011

Trudna sztuka wywiadu

Jeśli uznać wywiad za pewnego rodzaju konfrontację, to dziennikarz ma w niej pewną naturalną przewagę nad rozmówcą. Ten drugi ma oczywiście prawo do autoryzacji, ale to dziennikarz spisuje rozmowę, wybiera wypowiedzi, skraca, redaguje. On też decyduje, czy rozmowa zostanie opublikowana - no chyba, że szefostwo stawia go pod murem.

Tak mogło być w przypadku wywiadu "Dużego Formatu" z Andrzejem Sapkowskim z 2009 r. Zapamiętałem go jako przykład rozmowy, szczególnej. Rozmówca nabija się z dziennikarzy i robi z nich idiotów a oni grzecznie potakują i oddają tekst do druku.

Dość podobnie jest w przypadku ostatniego wywiadu braci Karnowskich z Januszem Korwin-Mikke w ostatnim "Uważam Rze", choć oni potrafią się choć czasem odgryźć. W ogóle Karnowscy, podobnie jak np. Najsztub, potrafią zrobić bardzo dobry wywiad, ale pod warunkiem że się z rozmówcą nie zgadzają i nie sympatyzują z nim. Wywiad z JKM jest dobry, mocny, agresywny i choć dziennikarze go przegrywają to zdobywają kilka punktów. Ich rozmowy z gośćmi, których lubią są słabiutkie.

Przy okazji JKM wypowiedział bardzo ciekawą opinię. Mówi, że dopóki stosowali się do tradycji rzymsko-judeo-chrześcijańskiej Europejczycy byli w stanie opanowywać cały świat. Rola Europy spadła, kiedy od nich odeszliśmy.

Coś w tym jest. Rola Europy w historii świata jest wyjątkowa. Ten maleńki kawałek lądu rządził światem przez wieki (lub decydował o rozwoju globalnej cywilizacji), choć nie był ani najbogatszy, ani najlepiej położony, żyzny, czy zasobny w minerały.

Zdecydowała o tym potęgo ducha, którą już dawno straciliśmy.

Jeszcze 170 lat temu Tennyson mógł napisać:

We are not now that strength which in old days
Moved earth and heaven; that which we are, we are;
One equal temper of heroic hearts,
Made weak by time and fate, but strong in will
To strive, to seek, to find, and not to yield.

Dziś te słowa byłyby tylko niestosowną kpiną.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
vermiculus
Czas publikacji:
czwartek, 18 sierpnia 2011 14:56

Polecane wpisy

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa